Nowe podkasty 29 tygodnia 2017

Nowe odcinki podkastów zgłoszone do konkursu

Sztuka zatrudniania – Natalia Bogdan Marek Jankowski Mała Wielka Firma
Nago na łonie natury – o swoich wrażeniach z Islandii opowiada Ewa Przymus Kamila Goryszewska Słucham Gadam
Naucz małe dziecko samodzielnej zabawy Anna Jankowska Tylko dla mam
Storytelling czyli jak stworzyć historię która sprzedaje – część 2 z 2 Michał Lisiecki Art of sale
Edukacja w 5 kolorach – wywiad z Ludwiką Michałowską o pracy z najmłodszymi przedszkolakami Robert Sowiński Od nauczania do uczenia się
Wywiad z Eweliną, która mieszkała i pracowała 4 lata w Ekwadorze Szymon Stuczyński Tripspiracje
Pięć zasad organizacji pracy, które stosuję Jacek Kłosiński Pomoc w kreatywnej pracy
Jak nawiązywać kontakty z mediami. Rozmowa z Juztsyną Kozioł Agnieszka Skupieńska To się opłaca
Wisława Szymborska o prokastrynacji i radzeniu sobie z perfekcjonizmem Małgorzata Pawlińska W Związku z Życiem. Autentyczne rozmowy (dla) Kobiet
Anna Jurek – Jak pomóc dziecku zaadaptować się podczas zmiany miejsca zamieszkania lub podróży Piotr Zagorowski Tato na wyspach
O rofdzinnej szkole gotowania, zdrowym odżywianiu i edukacji domowej z Julią bator Anna Marszałek Więcej niż eduacja
Hyperloop Krzysztof Radzikowski Future 4.0
Ania Sośnierz, Ewelina Stepnicka.O życiu, rozwoju, emocjach itd Anna Irena Sośnierz Spectrum rozwoju
Przedstawiamy się Krzysztof Kempiński Porozmawiajmy o IT

Ostatnio dodane do katalogu podkasty:
Porozmawiajmy o IT
Raczy podcast
Niezłe Aparaty
CMO w czasach niepokoju

Jeśli chcesz, żeby Twój podkast znalazł się na tej liście opublikuj swój odcinek podkastu w poniedziałkowej akcji „Poniedziałek z podcastem” w grupie słuchaczy na facebook „W ruchu słucham podcastów”

Libsyn z nowymi tagami iTunes

Pierwsze zmiany u dostawców usług dla podkasterów. Dzięki Tomkowi Skórskiemu otrzymałem informację o zmianach w libsyn.com.

Libsyn to firma, która od samego początku podkastingu proponuje usługi dla podkasterów. Prosta w obsłudze, tworzy poprawny RSS czytany we wszystkich czytnikach podkastów, oferuje statystyki a teraz wprowadziła u siebie jako pierwsza zmiany dopasowujące generator RSS do nowych planowanych wymagań i możliwości, które pojawią się w iOs 11.

O nowych tagach w iTunes i zmianach z tym związanych mówiłem już w wideo na Youtube i w audycji Okrągły podkastół

Do interfejsu, z którego korzystamy podczas publikacji kanały i odcinka podkastu dodano nowe pola

Tak szybka reakcja na zmiany w podkastingu świadczy o poważnym traktowaniu rynku podkasterów przez libsyn.com.

Wadą korzystania z libsyn.com jest jego cena, która na polskie warunki nie jest niska i za 50 MB trzeba zapłacić miesięcznie 5 dolarów. To wystarczy zaledwie na test, którego nie można wykonać przed zakupem.

 

Dla jasności dodam, że to nie jest artykuł sponsorowany 😉

Słuchaj podkastów w domu

W domu

Głośnik BT JBL

Głośnik BT JBL

W domu można słuchać podkastów w komputera stacjonarnego, laptopa, ale można też słuchać przez wzmacniacz z wejściem aux in, do którego można podłączyć przewodem telefon z aplikacją do słuchania podkastów. To nie jest dość wygodne, bo jeśli ktoś zadzwoni wtedy jest problem :). Znakomitym rozwiązaniem jest mały głośniczek łączący się z telefonem przez bluetooth (BT). Przetestowałem jeden taki (JBL), który dostałem od syna na urodziny w tym roku.

Ten mały i niedrogi głośniczek można zabrać ze sobą w każde miejsce w domu. Zasięg BT to max 100 m, w praktyce około 10 m co jednak zupełnie wystarcza podczas słuchania w domu. Głośniczek umożliwia odbieranie połączeń telefonicznych. Zatrzymuje wtedy odtwarzany plik podkastu, aby wznowić jego odtwarzanie po zakończeniu rozmowy. Przycisk włącznika na głośniczku zatrzymuje odtwarzanie odcinka, a po ponownym włączeniu kontynuuje jego słuchanie. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli telefon leży daleko przy ładowarce :).

Link do sklepu

Przy pomocy zestawu typu „wieża”

Marzenie o przycisku „Podkasty” w takim sprzęcie chyba nie doczeka się realizacji 😉 Do słuchania podkastów można wykorzystać pendrive z wgranymi wcześniej odcinkami podkastów. Można też podłączyć urządzenie przenośne przez AUX-in, lub bluetooth. Można też podłączyć iPada, jak na powyższym obrazku,  albo skorzystać ze specjalnego miejsca na iPoda/iPhone.

U mnie w domu obok takiej starodawnej wieży i telewizora stoi komputer, który jest podłączony do wieży złączami chinch, a telewizor hdmi. Mimo tej łatwości skorzystania z wysokiej jakości dźwięku używam dużo wygodniejszego głośniczka JBL, którego używanie opisałem powyżej.

Komputer stacjonarny, laptop

Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, ale jednak zaglądanie na strony internetowe podkastów w poszukiwaniu audycji jest dość uciążliwe i warto skorzystać z aplikacji, które ułatwią nam subskrybowanie, wyszukiwanie i słuchanie. Oczywiście do słuchania z komputera stacjonarnego będą potrzebne głośniki 😉

Windows

Grover Podcast to aplikacja, która jest darmowa i współpracuje z najnowszym Windows 10. Umożliwia import z plików OPML (całych katalogów podkastów) i RSS (informacji o wybranym podkaście). Możliwe jest również wyszukanie podkastów w sklepie.

Katalog oparty jest na API iTunes i podkasty zorganizowane są według kategorii. Niestety nie mamy możliwości wyszukania podkastów w określonym języku.

Listy podkastów, prawdopodobnie tak jak w iTunes, sortowane są według popularności podkastu w wersji językowej Windows.

Niestety nie ma też polskiej wersji językowej tego programu, ale angielskie słówka w programie chyba każdy zrozumie 😉

Stworzoną w tym programie własną listę subskrybowanych podkastów można również wyeksportować i użyć jej w innym programie.

Kanał podkastu możemy sortować według daty publikacji (od najnowszego), chronologicznie (od pierwszego odcinka), a także według czasu trwania (tylko po co?).

Katalogi polskich podkastów, które umożliwiają pobranie pliku OPML to podkasty.info – http://podkasty.info/katalog/opml.php

podstacja.com – https://podstacja.com/opml/

Pliki OPML są dość duże i wczytywanie ich a także synchronizacja mogą trochę potrwać.

Jak znaleźć link do pliku RSS?

Można wyszukiwać go na stronie podkastu, jednak wielu podkasterów zapomina o tym jak ważny jest on dla słuchaczy dlatego warto skorzystać ze standardu jakim jest wpis w katalogu podkasty.info/katalog. Poniżej przykład podkastu Nauka XXI wieku:

W katalogu można go znaleźć pod adresem
http://podkasty.info/katalog/#podkast/410
Kopiując adres linku z obrazka 
uzyskamy adres pliku RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku
który możemy wykorzystać do subskrypcji w prawie każdym czytniku podkastów.

Player.fm

To aplikacja on-line, której nie trzeba instalować i można używać w przeglądarce internetowej. Zaletą jej jest to, że działa jednocześnie, synchronicznie w telefonie.

iOs

Słuchanie podkastów na urządzeniach firmy Apple od początku istnienia podkastingu zdominował iTunes. Nie sądzę, żeby osobom korzystającym sprawiał kłopoty, ale jeśli będzie taka potrzeba to opiszę dokładniej. Proszę o komentarz w tej sprawie 😉

 

Tablet

Do słuchania podkastów w tablecie polecam następujących aplikacji:

Radio internetowe

W roku 2005, kiedy powstał podkasting wiele nadziei wiązało się z nowymi urządzeniami, które mogły odbierać radio internetowe. Znalazły się w nich funkcje subskrybowania podkastów. Niestety katalogi były dość hermetyczne, podkasterzy mieli kłopot z dodawaniem swoich podkastów do tych katalogów. Rozwój telefonów komórkowych spowodował ich odejście w cień. Po prostu łatwiej używać smartfona z głośnikiem BT lub podłączonego do wieży stereo.

Poniżej ciekawe Q2 WiFi internet Radio, obsługiwane po podłączeniu przez USB w komputerze, w którym można wybrać z katalogu niektóre podkasty

Jeśli nie znalazłaś/znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania podpowiedz mi w komentarzu co mogę jeszcze dopisać w tym wpisie.

Aplikacje na telefon

Aplikacje na telefon

Od dwóch lat programiści zasypują nas nowymi aplikacjami, dlatego skupię się na jednej dla każdego rodzaju telefonu.

Telefon z Androidem

W tym systemie jest chyba najwięcej aplikacji do słuchania podkastów. Polecam gorąco dynamicznie rozwijającą się aplikację player.fm. Dzięki niej przygoda ze słuchaniem podkastów będzie bardzo przyjemna. Jeśli zagłębisz się w ustawienia aplikacji zdecydujesz, które odcinki pobierać do pamięci telefonu gdy jesteś w zasięgu WiFi. Łatwo zasubskrybujesz nowy kanał podkastu i wyszukasz interesujące tematy w wybranym języku.

Poniżej filmik Michała Jaworskiego, w którym poleca aplikację Podcast Addict.

Telefon z iOs

Aplikacja Podcasty, która zainstalowana jest w każdym iPhonie od samego początku podkastingu znakomicie służy odbiorcom. Poniżej Ariadna Wiczling opowiada jak skonfigurować swój czytnik. Wkrótce w iOs 11 pojawią się w niej nowe funkcje, które ułatwią sortowanie i wyświetlanie podkastów.

Telefon z Windows

Nie mam zbyt wielkiego doświadczenia z tym systemem, ale tu jest już zainstalowana aplikacja Podkasty, z której możesz skorzystać do subskrybowania i słuchania podkastów. Poniżej opowiadam o jej funkcjach i działaniu w jej pierwszej wersji. Jeśli masz jakieś rady – podziel się w komentarzu.

Jak słuchać podkastów?

Wstęp

Wakacje w pełni, uwolnieni od komputerów możemy słuchać podkastów w różnych okolicznościach. Ponieważ słuchanie podkastów ciągle nie jest tak łatwe jak słuchanie radia postanowiłem temu zaradzić i opisać proste metody słuchania podkastów.

Z początku to miał być jeden wpis, ale jak rozrósł się do baaardzo długiego tekstu z wieloma obrazkami, odnośnikami i tematami postanowiłem go przerobić na serię wpisów. Będą się pojawiać systematycznie, a poniżej spis, który będzie aktualizowany w miarę pojawiania się kolejnych tematów z bloga

Aplikacje na telefon

Słuchaj podkastów w domu

 

 

 

Podkastowy Odcinek 28 Tygodnia 2017

Poniedziałek z podcastemWybieramy kolejny Podkastowy Odcinek Tygodnia.

Link do bieżącego wątku głosowania

Jak wziąć udział w konkursie?

Instrukcja dla podkasterów

 1. Zapisz się do grupy „W ruchu słucham podkastów” na facebook
 2. Wejdź na bieżący wątek pod nazwą „Poniedziałek z podkastem”.
 3. Zaproponuj w komentarzu do wątku „Poniedziałek z podkastem” swój odcinek podkastu. Może to być najnowszy odcinek, ale niekoniecznie. Można dodawać w ciągu całego tygodnia, ale tylko w tym wątku.
 4. Poproś słuchaczy o lajkowanie tego komentarza w swojej audycji. Możesz dodać informację również w notatkach do audycji, na stronie podkastu i poinformować słuchaczy w mediach społecznościowych
 5. W środę sprawdź, który odcinek dostał najwięcej lajków.

Instrukcja dla słuchaczy

 1. Dołącz do grupy na facebook „W ruchu słucham podcastów”
 2. Wejdź na bieżący wątek „Poniedziałek z podcastem” i zalajkuj odcinki, które wybierasz
 3. Sprawdź w środę, który odcinek uzyskał najwięcej lajków i został „Podkastowym Odcinkiem Tygodnia”

 

#37 SoundCloud

RSS, iTunes, Android, link do pobrania odcinka.

Tematy

SoundCloud i plotki

https://blog.soundcloud.com/2017/07/14/soundcloud-is-here-to-stay/

Na swoim blogu SoundCloud zaprzecza informacjom dotyczącym rozpoczętego procesu pięćdziesięciodniowego zamykania, lub sprzedaży firmy. Firma wprawdzie ogranicza liczbę swoich biur, zwalania około 40% pracowników, ale ma się dobrze.

Trochę to dziwnie brzmi i można w to wierzyć lub nie. Na wszelki wypadek warto mieć kopię swoich plików w innym miejscu.

Nie sądzę, żeby tak poważnie istniejąca na rynku firma nawet w okresie likwidacji lub fuzji z inną firmą zlikwidowała konta użytkowników bez powiadomienia i umożliwienia przejścia do innej firmy. Niedawno zakończyła działalność chmura pod nazwą Copy informując użytkowników z dużym wyprzedzeniem o zakończeniu działalności, proponując łatwą migrację do innych serwisów.

Z pewnością liczba użytkowników SC będzie w razie czego łakomym kąskiem dla innych firm, które zajmują się podobnymi usługami.

Dlatego nie ma się o co martwić 😉

Konkurs portalu Podcast Host

Uaktywnił się portal dla podkasterów „The Podcast Host”. W konkursie może wygrać tylko kilka osób, ale efekty ankiety mogą służyć wszystkim. Spróbować warto. Ciekawie będzie poczytać jej wyniki. Wypełnienie jej nie zajmuje zbyt wiele czasu.

Link do ankiety:

https://www.thepodcasthost.com/giveaways/big-podcasting-setup-survey/?lucky=35

Wsparcie dla sezonów podkastów w iTunes z iOs 11

Nowe tagi czytane w w iTunes

  • <itunes:type> Typ podkastu odcinkowy lub serial. Domyślne ustawienie – odcinkowy.
  • <itunes:episode> Numer odcinka, przykładowo 1, 2, – większe od 0
  • <itunes:season> Numer sezonu
  • <itunes:episodeType> Typ podkastu. Możliwe do wybrania: full (całość), trailer (zapowiedź), bonus (dodatek). Domyślnie: full
  • <itunes:episodeType> Typ podkastu. Możliwe do wybrania: full (całość), trailer (zapowiedź), bonus (dodatek). Domyślnie: full
  • <content:encoded> umożliwia używanie tagów html <p>, <ol>, <ul>, <a>, <em>, <i>, <b>

Podkastowy Odcinek 27 Tygodnia 2017 roku

Link do głosowania na Podkastowy Odcinek 28 tygodnia 2017 roku

Mapa podkastów

Linki

Konkursy

RSS, iTunes, Android, link do pobrania odcinka.

Wyślij pytanie do audycji

Audycja jest tworzona w ramach nieodpłatnej działalności statutowej fundacji “Otwórz się”

Nowe podkasty 28 tygodnia 2017

Nowe odcinki podkastów zgłoszone do konkursu