W domu
W domu można słuchać podkastów w komputera stacjonarnego, laptopa, ale można też słuchać przez wzmacniacz z wejściem aux in, do którego można podłączyć przewodem telefon z aplikacją do słuchania podkastów. To nie jest dość wygodne, bo jeśli ktoś zadzwoni wtedy jest problem :). Znakomitym rozwiązaniem jest mały głośniczek łączący się z telefonem przez bluetooth (BT). Przetestowałem jeden taki (JBL), który dostałem od syna na urodziny w tym roku.
Ten mały i niedrogi głośniczek można zabrać ze sobą w każde miejsce w domu. Zasięg BT to max 100 m, w praktyce około 10 m co jednak zupełnie wystarcza podczas słuchania w domu. Głośniczek umożliwia odbieranie połączeń telefonicznych. Zatrzymuje wtedy odtwarzany plik podkastu, aby wznowić jego odtwarzanie po zakończeniu rozmowy. Przycisk włącznika na głośniczku zatrzymuje odtwarzanie odcinka, a po ponownym włączeniu kontynuuje jego słuchanie. To bardzo wygodne, szczególnie jeśli telefon leży daleko przy ładowarce :).
Przy pomocy zestawu typu „wieża”
Marzenie o przycisku „Podkasty” w takim sprzęcie chyba nie doczeka się realizacji 😉 Do słuchania podkastów można wykorzystać pendrive z wgranymi wcześniej odcinkami podkastów. Można też podłączyć urządzenie przenośne przez AUX-in, lub bluetooth. Można też podłączyć iPada, jak na powyższym obrazku, albo skorzystać ze specjalnego miejsca na iPoda/iPhone.
U mnie w domu obok takiej starodawnej wieży i telewizora stoi komputer, który jest podłączony do wieży złączami chinch, a telewizor hdmi. Mimo tej łatwości skorzystania z wysokiej jakości dźwięku używam dużo wygodniejszego głośniczka JBL, którego używanie opisałem powyżej.
Komputer stacjonarny, laptop
Wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, ale jednak zaglądanie na strony internetowe podkastów w poszukiwaniu audycji jest dość uciążliwe i warto skorzystać z aplikacji, które ułatwią nam subskrybowanie, wyszukiwanie i słuchanie. Oczywiście do słuchania z komputera stacjonarnego będą potrzebne głośniki 😉
Windows
Grover Podcast to aplikacja, która jest darmowa i współpracuje z najnowszym Windows 10. Umożliwia import z plików OPML (całych katalogów podkastów) i RSS (informacji o wybranym podkaście). Możliwe jest również wyszukanie podkastów w sklepie.
Katalog oparty jest na API iTunes i podkasty zorganizowane są według kategorii. Niestety nie mamy możliwości wyszukania podkastów w określonym języku.
Listy podkastów, prawdopodobnie tak jak w iTunes, sortowane są według popularności podkastu w wersji językowej Windows.
Niestety nie ma też polskiej wersji językowej tego programu, ale angielskie słówka w programie chyba każdy zrozumie 😉
Stworzoną w tym programie własną listę subskrybowanych podkastów można również wyeksportować i użyć jej w innym programie.
Kanał podkastu możemy sortować według daty publikacji (od najnowszego), chronologicznie (od pierwszego odcinka), a także według czasu trwania (tylko po co?).
Katalogi polskich podkastów, które umożliwiają pobranie pliku OPML to podkasty.info – http://podkasty.info/katalog/opml.php
podstacja.com – https://podstacja.com/opml/
Pliki OPML są dość duże i wczytywanie ich a także synchronizacja mogą trochę potrwać.
Jak znaleźć link do pliku RSS?
Można wyszukiwać go na stronie podkastu, jednak wielu podkasterów zapomina o tym jak ważny jest on dla słuchaczy dlatego warto skorzystać ze standardu jakim jest wpis w katalogu podkasty.info/katalog. Poniżej przykład podkastu Nauka XXI wieku:
W katalogu można go znaleźć pod adresem
http://podkasty.info/katalog/#podkast/410
Kopiując adres linku z obrazka
uzyskamy adres pliku RSS: http://feeds.feedburner.com/Nauka-XXI-wieku
który możemy wykorzystać do subskrypcji w prawie każdym czytniku podkastów.
Player.fm
To aplikacja on-line, której nie trzeba instalować i można używać w przeglądarce internetowej. Zaletą jej jest to, że działa jednocześnie, synchronicznie w telefonie.
iOs
Słuchanie podkastów na urządzeniach firmy Apple od początku istnienia podkastingu zdominował iTunes. Nie sądzę, żeby osobom korzystającym sprawiał kłopoty, ale jeśli będzie taka potrzeba to opiszę dokładniej. Proszę o komentarz w tej sprawie 😉
Tablet
Do słuchania podkastów w tablecie polecam następujących aplikacji:
- player.fm
- Podcast addict
- iTunes
Radio internetowe
W roku 2005, kiedy powstał podkasting wiele nadziei wiązało się z nowymi urządzeniami, które mogły odbierać radio internetowe. Znalazły się w nich funkcje subskrybowania podkastów. Niestety katalogi były dość hermetyczne, podkasterzy mieli kłopot z dodawaniem swoich podkastów do tych katalogów. Rozwój telefonów komórkowych spowodował ich odejście w cień. Po prostu łatwiej używać smartfona z głośnikiem BT lub podłączonego do wieży stereo.
Poniżej ciekawe Q2 WiFi internet Radio, obsługiwane po podłączeniu przez USB w komputerze, w którym można wybrać z katalogu niektóre podkasty
Jeśli nie znalazłaś/znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytania podpowiedz mi w komentarzu co mogę jeszcze dopisać w tym wpisie.